Autor:
Andres Tennus

Programm „Talendid Tartusse!“ alustab kuuendat korda piduliku avasündmusega ülikooli muuseumis

19. septembril kell 18.00 kogunevad tänavused „Talendid Tartusse!“ programmi esmakursuslased avasündmusele Tartu Ülikooli muuseumi valges saalis, et alustada koos põnevat ja teadusseikluste rohket rännakut praktilises teadusmaailmas.
 
„Talendid Tartusse!“ programm käivitub juba kuuendat korda. Kui kevadel kutsusime üles gümnasiste registreerima programmi, et õppida juurde ja saada sügavamat puudet ja kogemust oma ettevalmistaval erialal. Nüüd on käes see hetk, kus saab teineteisele silma vaadata ja saada kokku jätkuvalt suvesoojas Tartus ning näha, kui palju toredaid ja pühendunud inimesi on meie ümber ennast mitmekülgselt taas teostamas.
Kandidaatidel oli kandideerimiseks kindlad nõuded: olümpiaadi lõppvoorus osalemine või väga head tulemused kas riigieksamitel või akadeemilises testis. Nüüdseks on tudengid vastu võetud programmi ja enam kandideerida pole võimalik.
Kokku on õppeaasta alguse kohtumisele tulemas kõigi kolme suuna õpeprogrammi valinud üliõpilased, milleks on teadus-, ettevõtlus- ja noore õpetaja suund. Teadussuunas on esindatud kõik ülikooli neli suurt teadusvaldkonda – sotsiaalteaduste, humanitaarteaduste ja kunstide, meditsiinteaduste ning loodus- ja täppisteaduste valdkonnad, kuid kursused ise on valdkonnaülesed -  nii võivad majandussuunal osaleda näiteks kõikide valdkondade esmakursuslased. Erandiks on siinjuures ainult meditsiin, kus on vaja ka ise olla tudeng sellel erialal.
Noore õpetaja suunal seitse, ettevõtlus suunal, rahatarkuse programmile, mida toetab SEB pank tuli rekordiliselt 24 inimest. Teadussunnal on 31, kus loodus ja täppisteaduste suunal on 18 noort kümnes erinevas projektis. Meditsiini suunas on üheksa tudengit kolmes erinevas projektis. Sotsiaalsuunal üks ja humanitaarvaldkonnas on ühes projektis kolm tudengit. Kokku üle 60. tudengi.
Image
Talendid Tartusse
Noored tudengid kogunemas ülikooli muuseumi valgesse saali 2023.a sügisel (autor: Andres Tennus)
Põhjusi, mis programmis osaleda on palju. Olgu ära toodud , et programm aitab  aru saada ja mõista, et õpingutel Tartu Ülikoolis on eesmärk, selge siht, tulemus ning seda saab ära kasutada n-ö päris maailmas. Osaledes leiab kindlamini uurimistöö teema, millele ennast õpingute jooksul juba alul pühendada.
TÜ Teaduskooli direktori Ana Valdmanni sõnul on ülikoolis õppides suure tähtsusega mitte ainult ametioskused ja diplom, vaid ka suhete kujunemine ja sidusus ülikooliperega ning ennekõike sidusus talentidel omavahel. Seda kaudu kinnistub soov areneda Eesti kõige vanemas ja tunnustatumas ülikoolis – Tartu Ülikoolis ning teha esimesed teadussammud Eesti ühiskonnas.
„Esimestel õpinguaastatel luuakse esimesed sidemed Eesti teadlaskonnaga ja „Talendid Tartusse!“ eesmärk ongi kaasata andekaid õpilasi Tartu Ülikooli õppima, et vähendada siirdumist just õpitee alguses kohe välisülikoolidesse,“ selgitab TÜ teaduskooli direktor.
„Eesmärk on pakkuda noortele atraktiivseid tegevusi, et nad tahaksid oma esimest akadeemilist haridust omandada just siin, et siis hiljem kindlustundega minna omandama teadmisi miks mitte ka mujal, sest Eesti vajab andekaid teadlasi,“ sõnab Valdmann.
 
TÜ teaduskool plaanib ühiseid kokkusaamisi erinevates formaatides igal kuul, et suhted ja kontaktid veelgi kinnistuksid ja side teadlaskonnaga tiheneks ning tekiks tõeline omavaheline võrgustik.
Püramiid

Rahvusvaheliselt informaatikaolümpiaadilt Egiptuses toodi koju kaks pronksi

Noored Koodi logo

Noored Koodi õpikoda toob programmeerimise koju kätte

Brasiilia 2024

Astronoomia ja astrofüüsika olümpiaadil saavutas Eestit esmakordselt esindanud Mihkel Tali „aulise ära märkimise“